מחבט טניס - כל מה שתצטרכו לדעת עליו

כדי לנצח את היריב נדרש מחבט טניס וטכניקה.

אחד מהרכיבים החשובים ביותר להנאה ממשחק הטניס (וכמובן, גם להצלחה בו) הוא מחבט טניס, אשר לבחירתו ישנה חשיבות גדולה. בעת בחירת מחבט הטניס שישמש אתכם באימונים, תצטרכו להתייחס למספר קריטריונים חשובים כדוגמת החומר ממנו עשוי המחבט, משקלו, אורכו, ידיתו וגודל ראש המחבט. הבחירה במחבט הנכון עבורכם עשויה ליצור את ההבדל בין "סתם" חבטה לחבטה מכוונת ומדויקת, ובין משחק / אימון שאותם אתם עלולים לסיים כשאתם תשושים (ואפילו, במקרים מסוימים – דואבים או פצועים) לבין משחקים ואימונים שאותם תסיימו כשחיוך רחב על פניכם.

ככלל, ניתן לומר, שעל פי ייעודם, מתחלקים מחבטי טניס לשתי קטגוריות עיקריות – מחבטי הטניס המיועדים לשימושם של ילדים ומחבטי הטניס המיועדים לשחקנים / מתאמנים בוגרים, אולם, למרות חלוקה סכמטית זו, הקריטריון העיקרי שעל פיו נבחר את אורכו של המחבט יהיה גובהו של המשתמש בו, כך שעל אף שכמחבטי המבוגרים נחשבים המחבטים שאורכם 27-28 אינץ', במקרים מסוימים, כשמדובר באדם נמוך במיוחד (בסביבות 1.50 מ') יותאם לו מחבט שאורכו 26.5 אינץ', המסווג עדיין כמחבט המיועד לילדים.

תוכן עניינים

מחבט טניס מחיר

4 טורנירי טניס

בתמונה: מחבט טניס שעליו יושב כדור טניס.

מרבית המחבטים המשמשים מתאמנים ושחקני טניס כיום עשויים מגרפיט, מאלומיניום או מטיטניום, מתרכובות סיבי פחמן ומקבלר (Kevlar). ההבדלים הטבעיים בין החומרים השונים משפיעים על משקל המחבט, חוזקו ועמידותו ומכאן – גם על מחירו.

מחבטי הטניס העשויים אלומיניום, הם, כמובן, הזולים ביותר, ומחירם עשוי לנוע בסביבות מאות שקלים בודדים (100-300 ₪) בלבד, בעוד שמחירו של מחבט הנחשב למקצועי יותר עשוי לעלות גם מעל ל-1,000 ש"ח. רוב השחקנים המקצועיים יסתפקו, לרוב, במחבט שמחירו בסביבות 200-300 דולר, אבל, הם יידעו לבחור אותו היטב ובקפידה, הן בשל ניסיונם בתחום, והן בגלל שהם כבר מודעים היטב להעדפותיהם בנוגע לקריטריונים השונים של מחבט הטניס שלהם.

ואנקדוטה קטנה – מחבט הטניס היקר בעולם נחשב ה- Proximus Diamond, שמחירו עומד על 1.3 מיליון דולר. אבל גם אם ברשותכם הסכום הזה, לא תוכלו לרכוש אותו, מכיוון שהוא מוענק כפרס בתחרויות בטורניר אנטוורפן שבבלגיה. במקומו, אולי תרצו להסתפק במחבט Wilson Pro Staff 85 Original (פריט אספנים שמחירו כ-2,800 דולר), או ב- Dunlop Max 200g Grand Slam Edition (גם הוא, פרט אספנות, אבל מחירו נמוך בהרבה, ועומד "רק" על 800 דולר).

מחבט טניס מקצועי עם כדורים

מחבט טניס וילסון

יחד עם הד, בבולט, פרינס, יונקס וטכניפייבר, וילסון (Wilson) נחשבת כאחת מהחברות המובילות בתחום ייצור מחבטי הטניס. ווילסון מייצרת מגוון גדול ורחב של מחבטי טניס בגדלים ומסוגים שונים, המתאימים להעדפותיהם של המתאמנים והשחקנים ברמות המשחק השונות – מתחילים, מתקדמים ושחקנים מקצועיים. פרט מידע מעניין על ווילסון ועל מעמדה בתחום ייצור מחבטי הטניס, הוא העובדה כי ווילסון הייתה הראשונה שייצרה מסגרות למחבטים (מסגרת – המקום במחבט הטניס שעליו מתוחים המיתרים) מחומר שאינו עץ (כן, תתפלאו, עד לשנות ה-60 של המאה הקודמת, כל מחבטי הטניס היו עשויים מחומר אחד – עץ). הטניסאי המקצועי הראשון שהשתמש במחבט ווילסון עשוי מתכת היה ג'ימי קונורס, ונצחונו במחבט כזה ב-1974 בטורניר ווימבלדון על קן רוזוול (שכמובן, השתמש במחבט עשוי עץ) היווה את יריית הפתיחה לכניסתם של המחבטים העשויים מתכת לתחום, כמו גם ביסס היטב את ווילסון כמובילת הדור החדש של המחבטים. 

מחבט טניס יד 2

ככלל, בעינינו, מחבט טניס הוא בדיוק כמו זוג נעליים – גם אותו, חשוב לרכוש, תמיד, מיד ראשונה. במיוחד כשמחירי המחבטים הבסיסיים, מחבטי האלומיניום הפשוטים יותר, אינם גבוהים. זאת, מאחר וכשאתם רוכשים מחבט משומש, אינכם יכולים לדעת מה "עבר" עליו ומתי תצטרכו לשפץ אותו. אמנם, לא חסרים מומחים ומקצוענים שמציעים שירותי שיפוץ מחבטים ומתיחת מיתרים, אבל, כיום, במיוחד אם אתם, רק עכשיו, מתחילים להתאמן ועושים את צעדיכם הראשונים בתחום הטניס, המגוון הגדול והרחב של מחבטים בסיסיים במחירים שאינם גבוהים, בהחלט יכול להציע לכם את המחבט הנכון עבורכם.

לא בטוחים שתצליחו לבחור את המחבט המתאים?

תמיד תוכלו להתייעץ עם מאמן הטניס שלכם. אם הוא מאמן מקצועי – הוא ישמח לעשות זאת וללוות אתכם בצעדיכם הראשונים, גם בתחום בחירת המחבט המתאים.

מחבט טניס לילדים

כפי שציינו קודם, גודלו של המחבט חייב להתאים לגילו ולגובהו של המשתמש בו. ילדים קטנים יותר (בני 4 ופחות מכך), שגובהם פחות ממטר אחד, יוכלו להסתפק במחבט שכיום מוגדר כמחבט הקטן ביותר – מחבט שאורכו 17 אינץ' (כלומר 48 ס"מ), לילדים שגילם 4-5 (שגובהם בין מטר ל-1.14 מ') ירגישו בנוח עם מחבטי טניס שגודלם 19 אינץ', בגילאים 6-8 ובגובה שבין 1.14 מ' ועד ל-1.24 מ' – מחבט שגודלו 21 אינץ' (כלומר 53 ס"מ) יתאים, בגילאי 9-10 ולגובה שמ-1.27 מ' ועד ל-1.40 מ' יתאים מחבט שגודלו נע בין 23 אינץ' ועד ל-25 אינץ' (כלומר – 63 ס"מ). עבור מתאמנים ילדים שגובהם 1.41 מ' ומעלה יומלץ להשתמש במחבטי 26 אינץ' (כלומר – 66 ס"מ). אגב, מבוגרים ישתמשו, לרוב, במחבטי 27-28 אינץ' (כלומר מ-68.6 ס"מ ועד ל-71.1 ס"מ). 

מחבט טניס מקצועי לילדים

מחבט טניס לילדים מחיר

זוכרים שקודם כתבנו שתחום מחבטי הטניס מציע כיום מגוון רחב של מחבטים טובים במחירים נמוכים מאוד?

ובכן, בכל הנוגע למחבטי טניס המיועדים לילדים, המחירים אף נמוכים יותר, ולא נדיר למצוא מחבטים לילדים שעולים פחות מ-200 ₪ בחנות טניס. (ובמקרים מסוימים, אפילו פחות מ-100 ₪). אבל כאן, אנחנו חשים צורך להזהיר, מכיוון שהורים רבים עושים את הטעות הזאת. על אף שהמחירים נמוכים מאוד, המחיר אינו הקריטריון הראשון במעלה בבחירת מחבט, בדיוק כפי שלא הייתם בוחרים חוג טניס, אך ורק, בזכות מחירו הזול. מחבט טניס לילדים, בדיוק כמו מחבט טניס למתאמנים מבוגרים, צריך להתאים לילד כהלכה, מבחינת גודלו ומשקלו.

לכן, אנחנו ממליצים, ככל האפשר, להיעזר במדריך / מאמן הטניס בהתאמת המחבט המתאים לילד. גם אם אתם חושבים, שממילא, המדובר בחוג שהילד ילך אליו רק פעם או פעמיים, שווה לכם להשקיע במחבט המתאים, מכיוון שהאימון הבודד הזה, אף הוא, עלול לגרום לנזק, כשהילד יעבור אותו עם מחבט שאינו מתאים לו.

תוכלו להתייעץ עם  לגבי מחבטי טניס 

באימון אישי 1 על 1 עם עידן רוזנברג, לחצו על הלינק לקביעת אימון >>

איך בוחרים מחבט טניס לילדים

הסברנו למעלה בפירוט רב כיצד מתאימים בין גובהו של הילד ובין אורכו של המחבט. אולם, חלק נוסף, שאף הוא חייב להתאים לגודלו של המשתמש, הוא ה"גריפ" (Grip) – החלק במחבט שאותו אנחנו אוחזים בכף היד. 

להרחבה בנושא גריפים לחצו פה גריפ למחבט טניס.

רוב הילדים יחושו בנוח בגריפ הסטנדרטי שאורכו 4 אינץ' (10 ס"מ). במקרים בהם הגריפ הסטנדרטי קטן מידי עבור כף ידו של הילד, ניתן להוסיף בגריפ נוסף, שיכול להוסיף לגריפ הקיים 1/16 או 1/8 אינץ' (תלוי בסוגו).

על מנת לדעת בדיוק מה צריך להיות אורכו של הגריפ, תצטרכו למדוד את המרחק, בקו ישר, שבין מרכז כף היד לבין קצה האצבע האמצעית. לצורך כך, תוכלו להיעזר בכל כלי מדידה, ובלבד שתקפידו למדוד את אורכו של הקו הישר.

גם כאן נציין שוב, כי חשוב להתייעץ עם המדריך / המאמן לפני ההחלטה על רכישה המחבט המתאים לילד.

רוצים לדעת עוד על מחבטים? לחצו פה

מחבטי טניס לילדים בנבחרת

לסיכום: מחבט טניס

מחבט טניס הינו הכלי החשוב ביותר של שחקן הטניס, בין אם הוא ילד ובין אם הוא בוגר, בין אם הוא שחקן מתחיל ובין אם הוא מתאמן מתקדם. בחירתו המושכלת מבטיחה לכם לא רק אימונים מוצלחים יותר, אלא גם מבטיחה כי כאשר תסיימו אימון כזה, לא תחושו עייפים ומותשים יותר מכפי שאתם אמורים לחוש.

אחרי הכל,

טניס, הוא, ממילא, ספורט מאתגר מבחינה נפשית ופיזית,

למה שלא תאפשרו לעצמכם שימוש במחבטים מתאימים יותר, שיקלו עליכם להתמיד בו ואף ליהנות ממנו?

אימון טניס ילדים

אהבת ?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישי החל מרמת מתחילים ועד רמה תחרותית.

במסגרת האימונים ניתן דגש משמעותי לחינוך לערכים,יכולת התמדה,משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אם הגעתם עד לפה הרווחתם! לסרטונים על טכניקות: צפו באחד מהסרטונים. מבטיח לכם שזה יהיה אינפורמטיבי ומעניין 

שיעור אישי בטניס עם אלוף ישראל

התחילו שיחת ווטסאפ
צריכים עזרה ?
שלום :)
נשמח לעזור גם בווטסאפ
דילוג לתוכן