האקדמיה לטניס לוגו -מאמן טניס חוגי טניס ניר צבי

פיקלבול | Pickleball - כל מה שצריך לדעת עליו

אם אתם מחובבי משחקי המחבט (כדוגמת הטניס, טניס השולחן, המטקות, הסקווש ואפילו הבדמינטון) די בטוח שתיהנו גם ממשחק פיקלבול. זאת, מאחר והוא מתאים לבני כל הגילאים, מהגיל הרך ועד לבני הגיל השלישי, ועל אף שיותר מקובל לשחק אותו בזוגות, גם משחקי יחיד (אחד על אחד) אינם בדיוק יוצאי דופן בנוף הפיקלבולי הישראלי ההולך ומתגבש בשנים האחרונות בארץ.

על אף שהפיקלבול הומצא כבר בשנות ה-60 על ידי ג'ואל פריצ'רד (סגן מושל לשעבר במדינת וושינגטון), בפועל, רק ב-2010 החל המשחק לצבור את הפופולאריות שלו, בתחילה – בקרב בני הגיל השלישי בארה"ב, ולאחר מכן, אצל בני כל שכבות הגיל ברחבי כל העולם. גם לישראל הגיע המשחק בשנים האחרונות, וכיום, אין כבר כמעט מרכז טניס וחינוך עירוני בעיר שמכבדת את עצמה, שאינו מציע לתושבי העיר את האופציה להתאמן ולשחק פיקלבול, בין אם בהנחיית מדריך / מאמן ובין אם באופן חופשי כבילוי שעות פנאי מהנה ובריא.

תוכן עניינים

משחק Pickleball

בארצות הברית, מקום הולדתו של משחק הפיקלבול, נחשב הפיקלבול כאחד מענפי הספורט המתפתחים, עד כדי כך, כי בעשור האחרון הוא הפך למשחק, שכיום, על פי הערכות זהירות, למעלה מחמישה מיליון אמריקאים נהנים ממשחק קבוע בו. על אף שהמשחק נחשב כמשחק ידידותי ופחות תחרותי, בשנים האחרונות ליגות ותחרויות פיקלבול מתקיימות בכל רחבי ארה"ב, כשהן ממגנטות אליהן יותר ויותר שחקנים חדשים, כמו גם צופים סקרנים, שמתישהו (סביר מאד להניח) ינסו לשחק בעצמם.

בפיקלבול מחבט הטניס הקלאסי והמוכר מוחלף במחבטים דמויי מחבטי טניס שולחן (לנו, הישראלים, הן תזכרנה, ולא במקרה, את המטקות שאנחנו מכירים מחוף הים). הכדור המשמש את המשחקים עשוי פלסטיק קשיח, קל מאד ומחורר, דבר שאינו מאפשר לו לעוף רחוק מידי, אבל מאפשר לשחקנים האוחזים בו את השליטה במשחק. משחקון ממוצע של פיקלבול נמשך, פחות או יותר, כרבע שעה בלבד, כך שגם אם אתם לא ממש בכושר-שיא, עדיין תוכלו להשתלב במשחק ולהעלות את הכושר (ואת רמת הקושי של המשחק) בהדרגה.

איך משחקים?

כל מה שתצטרכו כדי לשחק פיקלבול הם מחבט, כדור, מגרש ואת הנעליים המתאימות. פיקלבול משוחק על מגרש שגודלו בגודל מגרש בדמינטון והוא מחולק לשניים באמצעות הרשת. המחבטים דומים למחבטי טניס שולחן ועשויים מחומרים מרוכבים, מעץ או מגרפיט. רוחבו של המחבט כ-8 אינץ' ואורכו כ-15 אינץ' והוא עשוי משטח מוצק וקשיח. הכדור שבו משוחק המשחק מחורר ועשוי מפלסטיק חלק וקשיח. לא בטעות הזכרנו כאן את הנעליים, מאחר ובניגוד לטניס הדוגל בקוד לבוש מסוים , לפיקלבול אין קוד לבוש כזה. אולם, יחד עם זאת, יש להקפיד על הביגוד והנעליים הנכונות, שיאפשרו לכם לסיים את המשחק ללא שפשפת או יבלות.

חוקים של המשחק

כללי משחק הפיקלבול דומים מאד לכללי משחק הטניס ולכן, הם גם יהיו קלים להבנה אצל מי שכיום כבר משחק טניס. המשחקים קצרים ונמשכים כ-15-20 דק' למשחק, וספירת הנקודות מתבצעת בדומה למשחק הכדורעף (עד ל-11 נקודות), אבל ניתן לשנות את ספירת הנקודות בהתאם למה שיקבע בין השחקנים לפני תחילת המשחק.

מה ההבדל בין פיקלבול לטניס?

גם פיקלבול וגם טניס משוחקים ביחידים או בזוגות. הניקוד בשני ענפי הספורט דומה מאד במובן זה שהשחקן שמרוויח את הנקודות הוא הוא השחקן שיריבו אינו מצליח להחזיר לו את ההגשה. בנוגע להבדלים שבין שני המשחקים, פיקלבול שונה מטניס בין אם בסוג המחבטים והכדורים שבהם משתמשים השחקנים, ובין אם בגודל המגרש שבו הוא משוחק. אולם, ישנם מספר הבדלים מהותיים בין שני המשחקים. בפיקלבול, למשל, רק הצד המגיש יכול לזכות בנקודות, יש להגיש את הכדור מלמטה, כל אחד מהיריבים חייב להניח לקפוץ בשטחו פעם אחת, ו…חייב להיות שטח פנוי של שבעה רגל (2.13 מ' בערך) ללא שחקנים משני צידיה של הרשת.

הטניסאים, באופן טבעי, בהתחלה קצת הסתכלו "מגבוה" על הפיקלבול, אבל עם הזמן, כשלא מעט שחקני טניס מפורסמים (למשל, אנדרה אגאסי) ואפילו סלבס (כמו אלן דג'נרס) אימצו את המשחק לליבם, הסטיגמה של ספורט איטי, עייף ו"זקן" התחילה להישבר. כיום, לא מעט צעירים בארה"ב ובעולם רואים בפיקלבול את העתיד שלהם להצלחה בתחרויות, דבר שבטניס, למשל, לא יכלו אפילו לחלום עליו.

טניס ווימבלדון 2022 גברים

הידעת?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישיים החל מרמת מתחילים ועד לרמה תחרותית.

במסגרת האימונים אנו נותנים דגש משמעותי לחינוך לערכים, יכולת התמדה, משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

מה המידות של המגרש פיקלבול | what are the dimensions of a pickleball court?

הזכרנו קודם את שבעה הרגל מכל צד של הרשת הממוקמת באמצע המגרש שאמורים להישאר פנויים. על רקע זה, חשוב לדעת כי מגרש פיקלבול קטן יותר ממגרש טניס, ומידותיו זהות למידותיו של מגרש בדמינטון – אורך 13.40 מ', רוחב 6.1- מ', והרשת הממוקמת במרכזו – גובהה 1.55 מ'.

ציוד פיקלבול | pickleball equipment

ציוד פיקלבול הוא ציוד פשוט למדי, ולכן – הוא נחשב לזול יותר מהציוד הנדרש למשחקי המחבט האחרים. יחד עם זאת, חשוב שלא לזלזל, ולרכוש את הציוד המשמש למשחק (מחבטים וכדורים) בחנויות רציניות, על מנת להימנע מפציעה בזמן המשחק. נקודה נוספת שאליה חשוב לשים לב, היא הביגוד וההנעלה. גם כאן, חשוב לזכור, כי על אף, שלכאורה, המדובר במשחק קל באופן משמעותי ממשחקי המחבט האחרים, זהו ספורט, ובמזג האוויר הישראלי חשוב להקפיד על ביגוד הולם ונוח ועל נעליים נכונות.

פיקלבול בישראל

מרכזי טניס וחינוך בישראל כבר השכילו להבין את הפוטנציאל שטמון בפיקלבול והקימו מתחמי משחק ייחודיים ברחבי הארץ, בערים כמו תל אביב, יפו, חיפה, רמת השרון ועוד. בכל מרכז כזה פועל מאמן ייחודי שמאמן מתאמנים חדשים ומתקדמים לאורך שעות היום. בחלק מהמרכזים הללו קיימת האופציה למשחקי זוגות ויחידים חופשיים (ללא מאמן מטעם המרכז), אולם יש לתאם את הזמנת המגרש מראש, בהתאם ללוחות הזמנים המקובלים במקום.

הידעת?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישיים החל מרמת מתחילים ועד לרמה תחרותית.

במסגרת האימונים אנו נותנים דגש משמעותי לחינוך לערכים, יכולת התמדה, משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אימון טניס
אימון טניס ילדים

אהבת ?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישי החל מרמת מתחילים ועד רמה תחרותית.

במסגרת האימונים ניתן דגש משמעותי לחינוך לערכים,יכולת התמדה,משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אם הגעתם עד לפה הרווחתם! לסרטונים על טכניקות: צפו באחד מהסרטונים. מבטיח לכם שזה יהיה אינפורמטיבי ומעניין 

שיעור אישי בטניס עם אלוף ישראל

התחילו שיחת ווטסאפ
צריכים עזרה ?
שלום :)
נשמח לעזור גם בווטסאפ
דילוג לתוכן