האקדמיה לטניס לוגו -מאמן טניס חוגי טניס ניר צבי

מרפק טניס Tennis elbow
עכשיו כואב אבל יש פתרון יעיל

מרפק טניס (Tennis elbow) טניס אלבו – כאבים חריפים במרפק – אחת התופעות האורתופדיות המטרידות ביותר. המורידה משמעותית את איכות החיים של מי שסובל מהפציעה. הכאב משפיע על איכות השינה וגורם לסבל במשך היום.

במקרים קשים, אפילו תנועות סיבוביות קלות, נהיות בלתי אפשריות לביצוע. גם אחיזה של חפצים לא כבדים עלולה לגרום לכאבים חריפים. כמו כן, היכולת לבצע פעילות ספורטיבית – זו שבהרבה מהפעמים היא הגורמת לבעיה – יורדת דרסטית ואף נעלמת.

לאור כל אלו ברור כי מרפק טניס היא בעיה אקוטית הדורשת התייחסות מהירה וטיפול יעיל. שמה של התופעה נגזר מן העובדה שטניסאים רבים סובלים ממנה. בעקבות המאמץ הרב שהם מעמיסים על אזור המרפק. בזמן שהם מותחים את היד כדי לחבוט בכדור.

למעשה, מרפק טניס יכול להופיע גם בשל אימונים בסוגי ספורט אחרים, פעילויות מאומצות כגון:

  • נגינה בכינור
  • סיוד
  • כל פעולה המעמיסה על האזור וגורמת לקרעים קטנים ברקמות.

אורתופדים יכולים לאבחן את הבעיה אצל כל מי שמתלונן על התסמינים ולא רק טניסאים. גם סוגי הטיפול הם זהים והם נעים על טווח הכולל טיפולי רפואה משלימה וטיפולים טבעיים ועד לטיפולים תרופתיים, הזרקות ובמקרים קשים אף ניתוח.

תוכן עניינים

1.מרפק טניס תסמינים

כשמנסים לבדוק את הבעיה של מרפק טניס תסמינים הם הדבר הראשון שבוחנים. התסמינים של מרפק טניס הם מגוונים, אך מתרכזים כולם באזור הפגוע וסביבו. הם כוללים: כאב ורגישות בחלק החיצוני של המרפק (נקודתית או לאורך האמה כולה) שבדרך כלל מחמירים בעת תנועה סיבובית או חזקה ובעת מנוחה יש הקלה, חולשה של הזרוע בזמן תנועות סיבוביות של האמה ונוקשות של המרפק. תסמינים נוספים עלולים לכלול חוסר יכולת להחזיק חפצים מסוימים, למשל ספל וכאב המופיע בעת מתיחה של פרק כף היד. את הסימפטומים האלו מאבחנים בין השאר אם הכאב הולך ומחמיר במשך שבועות ואף חודשים, אך מומלץ לאתר ולטפל בבעיה כבר כשמופיעה ולא לתת לכאב להתגבר עד כדי חוסר תפקוד בספורט ובפעולות יום-יומיות. את התסמינים למרפק טניס אפשר לאבחן אצל אורתופד, שלעיתים ממליץ על ביצוע צילום רנטגן, לשלילת בעיות אחרות ודיוק האבחנה. לעיתים רחוקות מבצעים בדיקת אולטרה סאונד או MRI לאישוש התסמינים.

2.מה זה מרפק טניס

מרפק טניס הוא האזור בגוף בו טניסאים משתמשים הכי הרבה בעת אימונים ומשחקים ומכאן קיבל את שמו. שחקני טניס נוהגים למתוח את ידם בחוזקה בעת חבטה בכדור עם מחבט טניס כבד ולכן, יוצרים עומס רב על אזור המרפק. עומס זה עלול לבוא לידי ביטוי בהופעת דלקת או תהליכים ניווניים באזור. במקרים קשים, דלקת מרפק טניס מנטרלת את תנועת היד והופכת פעולות כמו סיבוב היד או אחיזה של חפץ קל, לבלתי אפשרויות.

3.דלקת מרפק טניס - (טניס אלבו)

המונח הרפואי המדויק של דלקת מרפק טניס (טניס אלבו), הוא "דלקת בגידים הצדדיים של המרפק". בדרך כלל, הדלקת מתפתחת עקב מאמץ יתר של השרירים והגידים באמה, הנמצאת סמוך למפרק המרפק, ליד שורש כף היד. המאמץ גורם לקרעים זעירים ברקמות ולהתפתחות דלקת בצדו החיצוני של המרפק. כמשתמע משמה, דלקת מרפק טניס מאפיינת טניסאים האוחזים במחבטים ומפעילים את שרירי האזור, אך היא יכולה להופיע גם עקב תנועות מסוגים אחרים וגם בקרב מי שאינו ספורטאי.

לחצו כאן לעוד פציעות ספורט נוספות. 

4.מרפק טניס אלבו טיפול

tennis elbow

כשזה נוגע לפציעה כמו מרפק טניס אלבו טיפול הוא הכרחי, שכן הבעיה מורידה את איכות החיים של הסובלים ממנה. יש שלושה קווי טיפול לבעיה ובכל מקרה, חשוב לזכור כי מדובר בתהליך ארוך ולכן יש להתאזר בסבלנות. אז מה אפשר לעשות בנדון?

  • טיפולים שמרניים: משככי כאבים, מנוחה, שימוש בחבק טניס המאפשר לשרירים לנוח בזמן פעילות, פיזיותרפיה, התאמה ארגונומית של הציוד שגרם להופעת הבעיה וטיפול בגלי הלם. אלו הם גלי אולטרסאונד המרעידים את הרקמות שנפגעו ומזרזים את החלמתן.
  • טיפולים בזריקות, הנחלקים לשני סוגים. הסוג הראשון הוא זריקות סטרואידים לאזור. הסוג השני חדשני יותר ומבוסס על טיפול ביולוגי, המעודד צמיחת רקמות בריאות באזור הפציעה.
  • טיפול ניתוחי. רק כ-20% מהסובלים ממרפק טניס נאלצים להגיע למצב שהטיפולים האחרים לא עזרו להם במשך כשנה והם זקוקים לניתוח. בניתוח כורתים את הרקמה הפגועה שגורמת לכאבים ואפשר לעשות אותו בשיטה הרגילה או באנדוסקופיה, תחת הרדמה כללית או מקומית.

5.חבק מרפק טניס

כאמור, אחד מהטיפולים השמרניים למרפק טניס, הוא שימוש באביזר הנקרא חבק מרפק טניס. זהו למעשה קיבוע זמני למפרק המרפק, התומך בעצמות ומגן על השרירים ועל הרקמות הפגועות באזור. חבק מרפק טניס יכול לסייע בהקלה על הכאבים הנגרמים מהפציעה ולעודד את ההחלמה, אך לשם כך חשוב להשקיע בחבק איכותי ועמיד. בקופות החולים וחנויות הפארם אפשר למצוא מגוון חבקי מרפקים, המעוצבים במטרה להגן על האזור באופן אידיאלי ומחומרים נעימים למגע עם העור.

6.תומך מרפק ורצועת טניס אלבו

אם אתם מתלבטים איזה תומך מרפק ורצועת טניס אלבו לרכוש, מומלץ להתייעץ עם אורתופד, רוקח או הספק ממנו את רוכשים את התומך. מומלץ לקנות תומך מרפק מתכוונן בעזרת רצועות, שתוכלו להתאים אישית לגודל וצורת המרפק שלכם. חלק מהתומכים כוללים תוספות מסיליקון לתמיכה ועיסוי האזור או חלקים מפלסטיק, לקיבוע אידיאלי. כמו כן, מכיוון שההחלמה ממרפק טניס היא ממושכת יחסית ולעיתים לובשים אותו גם למניעה, מומלץ לקנות תומך מרפק עמיד לכביסות ולשימוש מרובה.

7.מרפק טניס טיפול טבעי

בנוסף לטיפולים הקונבנציונליים, במצבים של מרפק טניס טיפול טבעי גם יכול לסייע להקלה בכאבים ולפתרון הבעיה. הרפואה המשלימה בוחנת את הבעיה מן ההיבט ההוליסטי שלה ומציעה מגוון פתרונות, רובם בצורת עיסויים מסוגים שונים ולחיצות על האזור. למשל: טווינא, שיאצו, רפלקסולוגיה ועיסוי רפואי. טיפול נוסף הוא דיקור סיני באמצעות מחטים עדינות ונטורופתיה, השואפת לטפל בבעיה מההיבט התזונתי. מלבד אלו, אפשר למצוא משחות ושמנים ייעודיים לטיפול במרפק טניס ולהקלה על כאבים ברקמות ובשרירים.

אימון טניס ילדים

אהבת ?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישי החל מרמת מתחילים ועד רמה תחרותית.

במסגרת האימונים ניתן דגש משמעותי לחינוך לערכים,יכולת התמדה,משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אם הגעתם עד לפה הרווחתם! לסרטונים על טכניקות: צפו באחד מהסרטונים. מבטיח לכם שזה יהיה אינפורמטיבי ומעניין 

שיעור אישי בטניס עם אלוף ישראל

התחילו שיחת ווטסאפ
צריכים עזרה ?
שלום :)
נשמח לעזור גם בווטסאפ
דילוג לתוכן