האקדמיה לטניס לוגו -מאמן טניס חוגי טניס ניר צבי

חבטת הגשה בטניס טכניקה וטיפים | מאמן פרטי עידן רוזנברג

חבטת ההגשה בטניס היא החבטה החשובה ביותר במשחק הטניס. היא מהווה חבטת הפתיחה לכל נקודה, ולכן היא קובעת את הטון שלה במידה רבה. לכן, שחקנים רבים משקיעים זמן רב במיוחד כדי לשפר אותה באופן ספציפי. חבטת הסרב נחשבת למורכבת יחסית, משום שהיא כוללת בתוכה ניואנסים רבים. בין זריקת הכדור, הניתור וכיוון החבטה, יש המון ללמוד בתחום. כל אלה הופכים את חבטת הסרב לאומנות בפני עצמה.

תוכן עניינים

חבטות הגשה בטניס שקיימות

לרוב, נהוג לחלק את סוגי חבטות הסרב ל-3 סוגים עיקריים. הסוג הראשון הינו סרב שטוח, או flat serve. זוהי חבטת הגשה עוצמתית במיוחד, שלרוב תהיה מכוונת למרכז איזור ההגשה ובגובה המינימלי מעל הרשת. כך, היא תכריח את היריב להתמודד עם כדור חזק מאוד, במטרה לתפוס אותו לא מוכן לכך. חבטה זו הינה אידאלית עבור הגשה ראשונה. זאת, משום שהיא עוצמתית מאוד, אך גם יותר מסוכנת בהשוואה לגישות האחרות.

סרב (serve)

סגנון הסרב השני הוא סרב סלייס. זהו סרב איטי יחסית, שמכוון לאחד הצדדים, במטרה להוציא את היריב מחוץ לגבולות המגרש. הוא אפקטיבי במיוחד כנגד יריבים עם חולשה מהותית באחד הצדדים. זאת, מכיוון שהוא יכריח אותם להשתמש רבות בצד החלש שלהם. ההגשה השלישית הינה הגשת ספין, שמוגשת גבוה מעל הרשת. לרוב, הגשה זו שולחת את הכדור הרחק מעבר לגבולות המגרש לאחר שנחת באיזור ההגשה. עם זאת, בשל גובה ההגשה, היריב מקבל זמן תגובה רב יחסית בסגנון זה.

פורהנד (forehand)

חבטת הפורהנד הינה החבטה הבסיסית ביותר בטניס, ולרוב החשובה מכולן. היא נחבטת עם היד החזקה, שאוחזת במחבט לבדה. לרוב, חבטה זו הינה האהובה ביותר על שחקני הטניס, מתחילים ומקצוענים כאחד. מסיבה זו, רבים נוהגים לתחזק אותה ולהשתמש בה כמה שיותר, אפילו אם זה דורש מהם ביצוע התאמות רבות. עם זאת, מצב זה עלול להוביל להזנחה של חבטות אחרות, שגם בהן חשוב מאוד להשקיע.

בקהנד (backhand)

מיד לאחר הפורהנד, חבטת הבקהנד הינה בסיסית ביותר גם היא. חבטה זו נחבטת מהצד החלש יותר של השחקן. בשונה משאר החבטות, חבטת הבקהנד וכל הווריאציות שלה נחבטות עם שתי הידיים. מסיבה זו, שחקנים רבים מתקשים בביצועה בצורה מוצלחת. אמנם השימוש בשתי ידיים מאפשר עוצמה ובלימה ברמות גבוהות יותר, אך יש לו גם חסרונות. העיקרי שביניהם, הוא הקושי המוגבר בכיוון הכדור וביצירת סיבוב או חיתוך בצורה מדויקת.

וולי (volley)

חבטת הוולי הינה חבטה יוצאת דופן ואהובה במיוחד בעולם הטניס. היא מתבצעת תמיד בסמוך לרשת, כמו גם לפני שהכדור נחת במגרש. לכן, היא לרוב תתבצע מעל הרשת, בתנועה כלפי מטה. לרוב, המטרה של חבטת וולי הינה לסיים את הנקודה במהירות. זאת, מכיוון שעלייה לרשת כרוכה בסיכון רב, ולרוב קשה מאוד להישאר באיזור הרשת למשך מספר חבטות. היא נפוצה במיוחד בטניס זוגות, כאשר השחקן שנמצא ליד הרשת חובט כמעט ורק חבטות וולי.

רוצים להיות שחקני טניס טובים יותר?

זה אפשרי!

באימון אישי 1 על 1 עם עידן רוזנברג, לחצו על הלינק לקביעת אימון >>

לוב (lob)

חבטת הלוב הינה חבטה הגנתית במהותה. זוהי חבטה גבוהה במיוחד, שמטרתה להעביר את הכדור מעל היריב. לכן, היא לרוב מתבצעת בתגובה לעליית היריב אל הרשת. חבטת לוב טובה במיוחד, תאזן בין גובה הכדור לבין זמן התגובה שהיא מעניקה ליריב. ככל שהכדור גבוה יותר, כך יש ליריב יותר זמן לחזור לאחור ולהגיע אל הכדור בזמן. מסיבה זו, חשוב לחבוט את הלוב מעל היריב, אך לא גבוה מדי.

סמאש (smash)

חבטת הסמאש, שנקראת גם הנחתה, הינה החבטה העוצמתית ביותר במשחק. היא מגיעה בתגובה לחבטה גבוהה מצד היריב, או לחבטה חלשה ברמה נמוכה. חבטה זו מורידה את הכדור בעוצמה רבה ובמהירות שיא, אל מגרש היריב. היא נחשבת לחבטה הקשה ביותר להחזרה, ולרוב, גם אם הוחזרה בהצלחה, רק תזמין חבטת סמאש נוספת. עם זאת, היא יחסית נדירה במשחק, משום שמשחקים בין יריבים שקולים ייצרו מעט מאוד מצבים מתאימים לחבטה זו.

בלינק הבא ניתן ללמוד עוד על רמות טניס.

דרופ שוט (drop shot)

מכת הדרופ שוט הינה מכה עדינה וחלשה יחסית, המביאה את הכדור קרוב כמה שיותר אל הרשת. מטרתה העיקרית היא למשוך את היריב אל הרשת, וזאת מכמה סיבות. במקרים רבים, היא תתבצע כאשר היריב נמצא מחוץ לגבולות המגרש, ולכן יתקשה מאוד להגיע לקרבת הרשת. במקרים אחרים, מטרתה תהיה להכריח את היריב לשחק בקרבת הרשת, במטרה להכות חבטת לוב מעליו במכה הבאה. לכן, השימוש בה נוגע בעיקר לשיקולים טקטיים של חולשות היריב.

חבטת חיתוך (slice)

חבטת החיתוך הינה אחת החבטות המיוחדת ביותר בטניס. כשמה כן היא, היא נחבטת בתנועת חיתוך, תוך הטיית המחבט באלכסון כלפי מטה, מתחת לכדור. הייחודיות של מכה זו, היא הדרך שבה היא גורמת לכדור לקפוץ. בניגוד לחבטות האחרות, שלרוב יגרמו לכדור לקפוץ קדימה באופן ישר, היא גורמת לקפיצה בלתי צפויה. לעתים, חבטת סלייס תגרום לכדור לקפוץ בכיוון הפוך לתנועה הראשונית שלו, מה שיבלבל את היריב באופן משמעותי.

סיבוב עילי (topspin)

חבטת הסיבוב העילי, שלעתים נקראת גם ספין, הינה הפוכה במהותה מחבטת הסלייס. היא נחבטת בתנועת סיבוב, תוך הטיית המחבט טניס כלפי מעלה. תנועה זו גורמת לכדור לעלות לגובה משמעותי לאחר קפיצתו, ובעיקר דוחפת אותו הרחק מעבר לגבולות המגרש. כך, היא מרחיקה את היריב מאיזור הרשת ומרכז המגרש, ומכריחה אותו להגיב בחבטה הגנתית. הניגוד בין הסלייס והספין הינו אפקטיבי במיוחד, כאשר רבים משתמשים בהן אחת אחרי השנייה.

חבטת ה-angle

חבטה זו נחשבת למתקדמת יותר מהאחרות, ולכן היא מוכרת הרבה פחות. היא נחבטת מהקו האחורי, ומכוונת להוציא את היריב מגבולות המגרש. לכן, היא תשלח את הכדור אל הפינה של ריבוע ההגשה הרחוק. משם, לאחר נחיתתו, הכדור ימשיך לנוע הצידה כמה שיותר. חבטה זו הינה מתקדמת ואפקטיבית במיוחד, אך גם מאתגרת מאוד. לכן, ביצועה בצורה טובה יקדם את המשחק שלכם פלאים.

שיפור את עוצמת חבטת הטניס בעזרת מאמן פרטי

משחק טניס נלמד באופן שנים רבות, כאשר רוב השחקנים הטובים ביותר התחילו לשחק עוד לפני שלמדו לקרוא ולכתוב. עם זאת, כל אחד יכול ללמוד את המשחק ולהשתפר בו באופן משמעותי, בכל גיל. לשם כך, רבים בוחרים באפשרות של מאמן פרטי. מאמן מנוסה, שיעבוד איתכם באופן אישי על כל החבטות שלכם, וידאג שתגיעו לרמה הגבוהה ביותר. אם ברצונכם לשפר את המשחק שלכם, זוהי אפשרות יעילה ומצוינת.

רוצים לשפר את חבטת הגשה בטניס שלכם? צרו קשר עוד היום! 

אימון טניס ילדים

אהבת ?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישי החל מרמת מתחילים ועד רמה תחרותית.

במסגרת האימונים ניתן דגש משמעותי לחינוך לערכים,יכולת התמדה,משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אם הגעתם עד לפה הרווחתם! לסרטונים על טכניקות: צפו באחד מהסרטונים. מבטיח לכם שזה יהיה אינפורמטיבי ומעניין 

שיעור אישי בטניס עם אלוף ישראל

התחילו שיחת ווטסאפ
צריכים עזרה ?
שלום :)
נשמח לעזור גם בווטסאפ
דילוג לתוכן