האקדמיה לטניס לוגו -מאמן טניס חוגי טניס ניר צבי

בדמינטון - כל מה שצריך לדעת והקשר שלו לטניס מקצועי

בדמינטון – במאמר זה נספר לכם על כל מה שצריך לדעת והקשר שלו לטניס.

השם בעברית לבדמינטון מכונה "נוצית", מדובר על ענף ספורט ששייך למשחקי כדור ומחבט.
בבדמינטון הכדור נקרא "נוצית" והוא מורכב מבסיס ונוצות. היריבים במשחק זה יכולים להיות שני זוגות או שני יחידים. המטרה של היריבים היא לחבוט בנוצית באופן שהיא תעבור מעל הרשת ותפגע במגרש היריב. לחילופין – המטרה היא שהנוצית תעבור מעל הרשת והיריב לא יצליח להשיב אותה.

יתכן שמעולם לא שמעתם על המשחק ולכן כינוי השחקנים עשוי להשמע לכם מעט משעשע.
בשפה העברית נקראים השחקנים "שחקני נוצית" או "נוצאים", נשמע כמו להקה של אפרוחים, לא?
למרות שאולי לא יצא לכם להכיר את המשחק מדובר בספורט אולימפי וקיימות תחרויות בדמינטון בארץ וברחבי העולם. בוא ולימדו מעט על המשחק המעניין, על כדור נוצה, על הציוד של המשחק ושאר נוצות.

תוכן עניינים

כדור נוצה (badiminton)

כפי שצוין – במשחק הבדמינטון משחקים עם כדור נוצה שמכונה "נוצית". הצורה של הכדור אינה כמו צורתו של הכדור שאנו מכירים כי אם צורה מוארכת – קונית. הראש של כדור הנוצה עשוי משעם ומעליו יש ציפוי של עור. זנבו של הכדור מורכב מ-16 נוצות שמסודרות מסביב לראש של הכדור. כדור הנוצה קל מאוד – משקלו בסך הכל ארבעה גרמים ולכן הוא יכול להיות מהיר ביותר. כמה מהיר? תודות לצורתו המיוחדת ומשקלו הקל יכול כדור הנוצה להגיע ליותר מ-4000 קמ"ש. אפשר להבין שהכדור בו משחקים בבדמינטון הוא כדור שונה לגמרי מכדור טניס בו  אנו משחקים.

 

לצד היתרונות שהזכרנו – הקלילות והצורה המיוחדת יש לכדור חיסרון והוא שהוא עלול להישבר די בקלות. הפיתרון לבעיה זו הוא די פשוט: ניתן לרכוש כדורים שעשויים מפלסטיק ואלו מתאימים לשחקנים מתחילים ולחובבי בדמינטון. בצורה זו לא צריכים החובבים או השחקנים המתחילים להשקיע ברכישת כדורי נוצה שעלולים להישבר להם בקלות. אם סיקרנו אתכם מספיק נשמח לספר לכם גם על ההסיטוריה של כדורי הנוצה המיוחדים.

כדור נוצה היסטוריה

משחק הבדמינטון בו מככב כדור הנוצה מוזכר בהיסטוריה ונראה ששיחקו בו בסין באלף ה-2 לפני הספירה. כמו כן, ישנן עדויות לכך ששיחקו במשחק גם במצרים העתיקה וביוון בעתיקה. בהודו שיחקו במשחק דומה במאה ה-18 – אז הוא נקרא: "פונה". לאחר שקצינים בריטים שהוצבו בהודו למדו את המשחק הם חזרו למולדתם והמשיכו לשחק בו בבריטניה. באנגליה ידוע לנו כי שיחקו במשחק בשנות ה-60 של המאה ה-19. בפעם הראשונה בה שוחק המשחק באופן רשמי באנגליה הוא התקיים בטירת "בית הדמינטון" ב-1870.

ציוד למשחק בדימנטון

ציוד משחק הבדמינטון כולל את הכדור עליו סיפרנו ("נוצית"), שצורתו חצי כדור מוארך והוא עשוי מנוצות. כמו כן, כולל הציוד מחבט קליל שעשוי בעיקר מגרפיט ולכן הוא מאוד עוצמתי וחזק. ציוד נוסף שיש לציין הוא נעליהם של השחקנים. הנעליים קלות מאוד, נמוכות ובעלות גמישות רבה תודות לסוליית גומי שמגדילה את החיכוך. ייחודה של הנעל מאפשר לשחקנים לשנות כיוון במהירות. מעבר לכך, יש לנעליים תמיכה צידית שמאפשרת לשחקנים לשנות כיוונים באופן חד.

מחבטי בדמינטון

את משקלם של מחבטי הבדמינטון הזכרנו בקצרה, למעשה מדובר על משקל שעומד על 90 גרם בממוצע. בשנים עברו היו המחבטים עשויים מעץ ולאחר מכן מאלומיניום ושאר מתכות במטרה להפחית ממשקלם. כפי שצוין – היום החומר המרכזי שמרכיב את המחבטים הוא גרפיט שהוא חומר חזק מאוד. היום ישנם הרבה סוגים של מחבטי בדמינטון כאשר העיצוב משפיע על תכונותיו של המחבט. מעבר לכך, משפיע העיצוב על התאמתו של המחבט לסגנון המשחק.
טניס ווימבלדון 2022 גברים

הידעת?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישיים החל מרמת מתחילים ועד לרמה תחרותית.

במסגרת האימונים אנו נותנים דגש משמעותי לחינוך לערכים, יכולת התמדה, משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

בדמינטון ישראל

ונחזור למדינתנו הקטנטונת ולמשחק הבדמינטון: בארץ ישנם 20 מועדונים של המשחק כאשר 17 מהמועדנים פעילים. קיימות בארץ נבחרות ייצוגיות לבוגרים ולנוער והשחקנים מייצגים את המדינה באליפויות ברחבי העולם. בין התחרונות הללו ישנן תחרויות של איגוד הבדמינטון העולמי – ה- BWF. מאמנת הבדימנטון של נבחרות הבוגרים היא סבטלנה זילברמן ומאמני נבחרת הנוער הם לאוניד פוגץ' ואביב שדה. מזכיר האיגוד הוא ניר שדה ויושב ראש האיגוד הוא מיכאל שניידמן.

שחקן הבדמינטון הבכיר בארץ הוא מישה זילברמן שכבר מספר שנים הינו אלוף ישראל. הדירוג של מישה ביחידים הוא 42. מישה ייצג את המדינה במספר אולימפיאדות: בשנת 2012 בלונדון, בשנת 2016 בריו דה ז'ייניירו ובשנת 2020 בטוקיו. בלונדון הצליח מישה זילברמן להגיע למקום 34 ובריו הגיע מישה למקום ה-14. בשנת 2016 במשחק טורניר מוקדמות אליפות אירופה בצ'כיה לא הצליחה נבחרת ישראל להגיע לגמר אליפות אירופה. יחד עם זאת, מישה זילברמן לא ספג הפסדים בטורניר המוקדמות.

איפה משחקים - רשימת מועדונים בישראל

כפי שסיפרנו – בארץ ישנם 20 מועדוני בדמינטון ו-17 מהמועדונים פעילים. יש לישראל ליגה לאומית לבוגרים בה פעילות שמונה קבוצות בדמינטון וליגה ארצית לכל אזור – דרום, מרכז וצפון. ניתן לשחק בדמינטון בין היתר בערים: נהריה, חיפה, נתניה, ראשון לציון, מודיעין מכבים רעות, באר שבע, אשדוד וגן יבנה. ניתן להבין שלמרות שמשחק הבדמינטון אינו מוכר כמו משחק טניס, הוא מאוד פופולארי במדינתינו.

אולימפיאדה בבדמינטון

בשנת 1992 – באולימפיאדת ברצלונה הפך משחק הבדמינטון למשחק אולימפי באופן רשמי. ליתר דיוק כבר באולימפיאדת מינכן שנערכה ב-1972 התקיימה תחרות ראווה של המשחק. בנוסף, בשנת 1988 התקיים טורניר דומה באולימפיאדת סיאול. במשחקים באולימפיאדות אלו התקיימו ארבעה מקצים לזוגות, ליחידים, לנשים ולגברים. בשנת 1996 התווסף מקצה חמישי עבור זוגות מעורבים.

הידעת?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישיים החל מרמת מתחילים ועד לרמה תחרותית.

במסגרת האימונים אנו נותנים דגש משמעותי לחינוך לערכים, יכולת התמדה, משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אימון טניס
אימון טניס ילדים

אהבת ?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישי החל מרמת מתחילים ועד רמה תחרותית.

במסגרת האימונים ניתן דגש משמעותי לחינוך לערכים,יכולת התמדה,משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אם הגעתם עד לפה הרווחתם! לסרטונים על טכניקות: צפו באחד מהסרטונים. מבטיח לכם שזה יהיה אינפורמטיבי ומעניין 

שיעור אישי בטניס עם אלוף ישראל

התחילו שיחת ווטסאפ
צריכים עזרה ?
שלום :)
נשמח לעזור גם בווטסאפ
דילוג לתוכן