מהו אימון מנטלי לטניסאים?

אימון מנטלי לטניסאים הינו אחד הכלים החשובים ביותר להצלחה בעולם הטניס התחרותי. באימוני טניס, ישנה נטייה להתמקד בעיקר בפן הטכני והפיזי, על חשבון הפן המנטלי. ובעוד שלמיומנות ולתזונה נכונה חשיבות רבה, הפן המנטלי חיוני לא פחות להצלחה בתחום.

מעבר מהיר אל

אימון מנטלי לשחקני טניס

לאימון מנטלי השפעה מהותית על יכולת התפקוד של שחקן הטניס. מדוע? חישבו על מזגן חדש, חזק וחף מתקלות, אך שאיננו מקרר. זאת למרות שהחשמל בביתכם עובד והמזגן מותקן כהלכה ומופעל. אם כן, מה יכולה להיות הסיבה לכך? בפשטות, המזגן נמצא על המצב (Mode) הלא נכון. אותו העיקרון תקף גם לגבי שחקני טניס. גם שחקן טניס מיומן עלול לקרוס ברגע האמת, אם אינו שרוי במצב המנטלי הנכון. לכך בדיוק אימון מנטלי נועד.
אימון מנטלי מסייע לשחקן הטניס לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. שכן, טניס הינו ספורט תובעני, המצריך תגובה מהירה, תשומת לב, דיוק ויכולת ריכוז גבוהה. לשם כך, על השחקן להיות ממוקד, רגוע ובעל שליטה עצמית טובה. אולם, אירועים חשובים (כגון תחרויות), מהווים מקור ללחץ, לדאגות ולחוסר שקט. ברגעים אלו, שחקנים רבים עלולים להתקשות להישאר בפוקוס, ולא להיכנע לפחד ולחרדה. אימון מנטלי מספק לשחקן את הכלים הנחוצים להתמודדות מוצלחת עם הקשיים הללו.

מהו אימון מנטלי?

אימון מנטלי הינו שיטה פסיכולוגית, שמטרתה להביא את הספורטאי למצב נפשי אופטימלי. האימון מסייע לספורטאי לתפקד כהלכה תחת תנאי לחץ, ובכך מאפשר את מיקסום ביצועיו. כלומר, אימון מנטלי מעניק לספורטאי את המיומנויות והכלים הדרושים לשליטה בהלך רוחו בסיטואציות מתוחות. בדרך זו, הוא משיג שליטה בתודעתו, לרבות יכולת ריכוז, ביטחון עצמי ויכולת וויסות לחץ. בעוד שאימון מנטלי עשוי לסייע בשלל מצבים ותחומים, מדובר בטכניקה הרווחת בעיקר בעולם הספורט.
עולם הספורט הינו עולם הישגי, תחרותי, דורשני ומלחיץ, המהווה מקור לקשיים מנטליים רבים. הדבר בולט בעיקר בעת תחרויות ואירועים חשובים, במהלכם, רמת המתח נמצאת בשיאה. לחץ כבד יוצר חוסר מיקוד, שעלול לפגוע משמעותית ביכולת התפקוד של הספורטאי. כך יוצא שלמרות מיומנותו הרבה, הפוטנציאל שלו אינו ממומש בשלמותו ברגע האמת. כאן אימון מנטלי נכנס לתמונה, על מנת להביא את הספורטאי למימוש מלא של יכולותיו.

כיצד אימון מנטלי מיושם?

תהיתם פעם מדוע הביצועים שלכם בשעת מבחן אינם תואמים את היכולות האמיתיות שלכם? אימון מנטלי מתמקד בדיוק בנושא זה. האימון מפרק ומנתח את הגורמים השכליים שמעכבים ומעיבים על ביצועיו של הספורטאי. באמצעות ירידה לשורש העניין והבנתו, הוא לומד כיצד לשלוט על מחשבותיו, ולכוונן למצב הרצוי. בדרך זו, ניתן לנטרל מחשבות שליליות ופחדים, לסגל תחושת ביטחון ולשפר את יכולת הריכוז. או, במילים אחרות, הספורטאי לומד כיצד לנהל את מחשבותיו, במקום לתת להן לנהל אותו.

תוכלו להתייעץ  לגבי חוג טניס 

באימון אישי 1 על 1 עם עידן רוזנברג, לחצו על הלינק לקביעת אימון >>

למה הכוונה במילה "מנטלי"?

משמעות המילה "מנטלי" הינה "שכלי". משמע, התהליכים התפיסתיים והמחשבתיים שלנו, כבני אדם. למשל, המילה "מנטליות" מתייחסת למכלול התפיסות של אדם או חברה, לרבות חשיבה, מושגים והשקפות. בניגוד ליכולות הקוגניטיביות של שאר בעלי החיים, התפיסה האנושית מורכבת יותר, וכך גם קשייה. ומשום שמחשבה יוצרת מציאות, להיבט המנטלי השפעה מהותית כמעט על כל תחום בחיינו. אימון מנטלי מלמד כיצד לנצל השפעה זו לטובתנו.

כיצד לפתח חוסן מנטלי?

מטרתו של אימון מנטלי היא להביא את הספורטאי למצב של חוסן מנטלי. חוסן מנטלי הינו כלי המאפשר לספורטאי למקסם את הפוטנציאל שלו בכל סיטואציה נתונה. ספורטאים רבים מתקשים להפגין רמת ביצוע אחידה, התואמת את יכולותיהם האמיתיות. הדבר נכון, כאמור, בעיקר כאשר הם שרויים תחת לחץ כתוצאה מאירוע חשוב. בסיטואציה זו, הגורם שנוטה להכשילם אינו יכולותיהם או מיומנותם, אלא מצבם המנטלי. חוסן מנטלי מאפשר שליטה בדפוסי חשיבה בלתי רצויים, ובכך מונע מהם להכניע את ה"אני". כיצד מפתחים חוסן מנטלי? בדומה לאימוני כושר, פיתוח חוסן מנטלי דורש עבודה מתמדת. כפי שבניית שריר מצריכה אימונים תדירים, משמעת וכוח רצון, כך גם אימון מנטלי. אם כן, מהי העבודה המתבצעת באימון מנטלי? מדובר, קודם כל, במסע להכרת ה"אני". במהלכו, מבינים מה הפירוש של להיות אני, ממה האני מורכב וכיצד הוא נבדל מהאחר. כאשר מבדילים את האני מגורמים אחרים, כגון אירועים חיצוניים, ניתן להתחיל לתפעל אותו בהצלחה. זהו, למעשה, השגת חוסן מנטלי.

אימון מנטלי לתחרויות טניס

כאמור, אימון מנטלי לטניסאים מאפשר להם להפגין את יכולותיהם המלאות בכל מצב. אולם, הסיטואציות בהן ביצועיהם עלולים להיפגע באופן המשמעותי ביותר, הינן בעת תחרויות טניס. הדבר דומה לאדם שלמד כהלכה לבחינה ושלט בחומר הנלמד, אך קיבל בלאק אאוט במהלכה. הבלאק אאוט לא היה קשור לבקיאותו בחומר, אלא היה תוצר ישיר של הלחץ מהמאורע. אותו העיקרון מסביר גם את הפער בין ביצועי אימון לבין ביצועים תחרותיים. אימון מנטלי לתחרויות טניס מסייע לשחקנים לממש את מלוא יכולותיהם, גם בעת הלחץ התחרותי.

מהי עייפות מנטלית?

עייפות מנטלית הינה מצב של שחיקה נפשית. ביכולתה להיווצר כתוצאה מלחץ מתמשך, עבודה קשה ומתישה, ציפיות גבוהות, רצון עז להצטיין ועוד. עייפות נפשית יכולה להתבטא במצב רוח ירוד, פגיעה ביכולת הריכוז וביכולת הביצוע והפרעות שינה. תופעה זו נפוצה במיוחד בעולם הספורט התחרותי. שכן, מדובר בעולם תובעני, השם דגש על ניצחונות ועל הישגים. מנטליות שכזו עלולה להוות מקור לאכזבות, לתחושת כישלון וללחץ מתמיד, העלולים לגרום לעייפות מנטלית. אימון מנטלי, בין היתר, מלמד את הספורטאי כיצד להתמודד בהצלחה עם תופעה זו.

לאימוני טניס מקצועיים ומקיפים בניר צבי, באר יעקב או גבעתיים, מוזמנים ליצור קשר.

אימון טניס ילדים

אהבת ?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישי החל מרמת מתחילים ועד רמה תחרותית.

במסגרת האימונים ניתן דגש משמעותי לחינוך לערכים,יכולת התמדה,משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אם הגעתם עד לפה הרווחתם! לסרטונים על טכניקות: צפו באחד מהסרטונים. מבטיח לכם שזה יהיה אינפורמטיבי ומעניין 

שיעור אישי בטניס עם אלוף ישראל

התחילו שיחת ווטסאפ
צריכים עזרה ?
שלום :)
נשמח לעזור גם בווטסאפ
דילוג לתוכן