משחק טניס - מידע, הסברים ומשחק אונליין

משחק טניס והפופולריות של טניס נשים

משחק הטניס, הלוא הוא "הספורט הלבן", הוא אחד מענפי הספורט הפופולריים ומשוחק בכל רחבי העולם. לענף הספורט חוקים בינלאומיים קפדניים. עוד מימי אולימפיאדת אתונה במאה ה-19 וחזרה בשנות ה-80 של המאה ה-20, הוא שומר על מעמדו כענף אולימפי קבוע ופופולרי. 

על פניו, מדובר במשחק פשוט – מגרש מלבני, שניים עד ארבעה מחבטים, כדור אחד וביניהם – רשת שאסור לגעת בה. אולם, טניס הוא לא עוד משחק כדור ורשת. שיטת הניקוד הייחודית לצד חוקים מורכבים והיוקרה המתלווה למשחק האינטליגנטי – כל אלה הופכים את הטניס להנאה צרופה בכל גיל ובכל מקום.

סיבה נוספת לפופולריות בקרב הציבור הרחב היא היותו של טניס הנשים מפותח ושווה ערך למשחקם של הגברים. מדובר בעניין שאיננו בשגרה בענפי ספורט אחרים. היו תקופות בהן טניס נשים אף נחשב כמהנה יותר לצפייה מאשר משחק טניס בין גברים. הדבר עשוי לנבוע עקב אופי המשחק המתון יותר המאפשר לקהל לצפות במהלכים מורכבים בקצב מתאים. עם זאת, רבים טוענים כי הסיבה לפופולריות הגוברת של טניס נשים נובעת מהערכה כנה למפגש בין נשים לגברים על המגרש כחלק מטורנירים בינלאומיים. תופעה זו מעידה רבות וטובות על עולם הספורט ומעוררת השראה בקרב כל מי שרוצה לעסוק בספורט זה באופן מקצועי.

ככלל, ניתן לומר, שעל פי ייעודם, מתחלקים מחבטי טניס לשתי קטגוריות עיקריות – מחבטי הטניס המיועדים לשימושם של ילדים ומחבטי הטניס המיועדים לשחקנים / מתאמנים בוגרים, אולם, למרות חלוקה סכמטית זו, הקריטריון העיקרי שעל פיו נבחר את אורכו של המחבט יהיה גובהו של המשתמש בו, כך שעל אף שכמחבטי המבוגרים נחשבים המחבטים שאורכם 27-28 אינץ', במקרים מסוימים, כשמדובר באדם נמוך במיוחד (בסביבות 1.50 מ') יותאם לו מחבט שאורכו 26.5 אינץ', המסווג עדיין כמחבט המיועד לילדים.

משחק טניס מקצועי בטורניר עולמי

תוכן עניינים

משחק טניס - חוקי טניס

משחק טניס

בתמונה: שחקן במגרש טניס רגע לפני חבטה עם מחבט טניס בכדור טניס.

לטניס שיטת ניקוד ייחודית שהתפתחה לאורך השנים. התקדמות במשחק נעשית על ידי עקרון הצבירה. צבירת נקודות למשחקון, צבירת משחקונים למערכה (סט) וצבירת סטים עד לניצחון במשחק. המשחק איננו תחום בזמן ומסתיים רק לאחר ניצחון של אחד הצדדים במשחק. 

השיטה היא כזו:

 • נקודה – למעשה,כל חבטת הגשה מסתיימת בנקודה לאחד מהיריבים, ומקורה בפסילה. הגשה חוקית היא כזו שנוחתת במלבן ההגשה. למגיש יש שתי הזדמנויות להגשה מוצלחת. אם נפסל בשתיהן – הוא מזכה את היריב בנקודה. במידה והמגיש צלח את החבטה – הצדדים משחקים עד פסילה.
 • משחקון
  בשלב זה יש להשיג ארבע נקודות, זכות ההגשה לצד אחד במהלך משחקון ולאחר מכן החלפה בין הצדדים.
  ניצחון במשחקון מושג בתנאי שהיריב לא הגיע לנקודה השלישית. במצב של שוויון 40:40, מתקיים משחקון שבירת שוויון. יש להשיג פער של שתי נקודות ברצף. במקרה של שבירת הרצף, המשחק חוזר לנקודת שוויון ומתחילים אותו מחדש.
 • מערכה – סט ניצחון במשחק יושג לאחר ניצחון במספר מערכות, תלוי בסוג התחרות. צבירה של שישה משחקונים יביאו לניצחון במערכה, אלא אם כן מדובר במשחק של שוויון 5:5 או 6:6. במקרים כאלה, משחקים עד פער של שתי נקודות או עד שבירת שוויון.

משחק טניס - חוקים למתקדמים

ככל שמעמיקים בצפייה ובניסיון להבין ולעקוב אחר המשחק, נבחין גם באיכויות שונות הקשורות בדקויות התנועה של השחקנים, ולא רק ב"חוקים היבשים" של המשחק. כמו שכבר נאמר, טניס הוא יותר ממחבט, כדור ורשת. בשלב זה נבחין בסוגי החבטות השונות ולסיבובי הכדור המעידים גם על איכות השחקן. 

סוגי חבטות לדוגמא: 

 • הגשה
 • כך יד
 • גב יד
 • חבטת יעף
 • חבטת הנחתה

כמובן שקיימים סוגי חבטות נוספים. ההבחנות ביניהם קשורות בין היתר גם לצד ממנו מגיע הכדור, התנועות והגפיים המעורבים בחבטה ומיקומם של השחקנים על המגרש.

סוג החבטה (וכמובן המחבט והחומרים ממנו מורכב) הם אלה המגדירים את עוצמת סיבוב הכדור – נתון שלמעשה מגדיר את הטניס המודרני. סיבוב ה"טופ ספין" – סיבוב עילי, למשל, מתרחש כאשר חובטים מכיוון מטה למעלה. 

משחק טניס אונליין

טניס ישראל

בארץ, הגוף אשר אחראי על פיתוח הטניס והכשרת השחקנים הוא איגוד הטניס בישראל. ניתן למצוא בכל הארץ מועדונים ומרכזי טניס הפונים לקהל בטווח גילאים רחב. קיימת נבחרת נשים נפרדת מגברים והאיגוד מכשיר מאמנים מקצועיים המכוונים להשתלבות והתפתחות בענף הטניס כעיסוק בספורט מקצועי ובינלאומי.  

ישראל שולחת נציגים ברמה בינלאומית המשתלבים בתחרויות חשובות. 

בכל שנה מתקיימת תחרות אליפות ישראל בטניס לנשים, גברים ונוער. לאורך השנים בה התחרות מתקיימת (עוד מימי המנדט הבריטי), כובשים את המקום הראשון שחקנים מקצועיים שחלקם מגיעים גם לתחרויות ולדירוג בינלאומי.

מדינת ישראל לוקחת חלק שוטף ופעיל בתחרויות המאורגנות תחת הפדרציה הבינלאומית לטניס. שלוש הנבחרות בארץ הן נבחרת הדיוויס, הפדרציה ונבחרות הנוער לבנים ובנות. 

טניס נשים

התאחדות הטניס לנשים (WTA) מנהלת את הסבב העולמי לנשים במשחקי הטניס. מדובר בענף הספורט היחיד בו נהוג שוויון מגדרי, ונשים וגברים אף נפגשים במגרש. על אף היותם של החוקים בינלאומיים, קיימת הבחנה בין המשחקים. ההבדל בא לידי ביטוי בעיקר במספר המערכות בהן יש לנצח עבור ניצחון כללי במשחק. בטניס נשים נהוגה השיטה "הטובה משלוש מערכות" בכל התחרויות, בעוד שבתחרויות הגברים זקוקים לטובה מחמש מערכות כדי לנצח בטורנירים כמו גראנד סלאם, גביע דייוויס וטורנירים נוספים.

הטורניר החשוב ביותר בטניס נשים הוא אליפות סבב ה- WTA, טורניר מקביל לגמר ה – ATP בטניס גברים. המשתתפות בו מדורגות ב-8 המקומות הראשונים בדירוג העולמי הן ברשימת היחידים והן ברשימת הזוגות. 

ספורטאיות מובילות כסרינה וויליאמס הופכות כל משחק להופעה של ממש ואף מרחיבות את השיח סביב הטניס ומנהגיו לתחומים נוספים הנוגעים בלבוש הנשים (חצאית טניס לנשים), בשוויון ורוח הספורט. כל אלה יחד הופכים את טניס הנשים למרתק לא רק כמשחק בין שחקנים אלא כנושא לשיח מורכב ברוח ספורטיבית.

אחד ממשחקי טניס נשים

שחקני טניס

השחקנים בראש רשימת הדירוג העולמי הם שם מוכר כמעט בכל בית. רוג'ר פדרר, ג'וקוביץ' ונאדל בתחרויות הגברים, סרינה וויליאמס, מריה שראפובה ושחר פאר הישראלית בתחרויות הנשים. מדובר בספורטאים מרשימים לדורותיהם, מצטיינים בתחומם אשר מובילים שינויים בענף ובתודעת הספורט הבינלאומי. שחקנים מובילים זוכים גם לחשיפה בקמפיינים גלובליים בתחומים שונים הנוגעים לענף, כמו לבוש וציוד ספורט ובריאות. 

 

שחקני טניס מקצועיים מתחרים כיחידים או בזוגות ומתמודדים גם על זכייה בפרס ESPY תחת קטגוריית  טניסאי השנה המוקדש לענף.

בלינק הבא תוכלו לקבל הרחבה על שחקני טניס.

רוצים להיות שחקני טניס טובים יותר?

זה אפשרי!

באימון אישי 1 על 1 עם עידן רוזנברג, לחצו על הלינק לקביעת אימון >>

דירוג טניס נשים

שיטת הניקוד בטניס נשים דומה לזו של הגברים, וגם כאן מונהג דירוג עולמי. בכל שנה מחדש נקבע דירוג אשר מחליף את הדירוג שהיה בשנה שעברה ובוחן את התקדמותם של השחקנים והשחקניות. על פי המיקום של השחקנית בדירוג העולמי נקבע הפוטנציאל להשתתפות בטורנירים שונים. לדוגמא, שחקניות בדירוג 1-8 העולמי יהיו לרוב אלה אשר יופיעו בטורניר גמר הסבב. 

כאן נזכיר את ההישג הבינלאומי המרשים בתולדות ישראל במשחקי הטניס, שיא השייך לטניסאית שחר פאר. פאר הגיעה בשיאה לדירוג 11 העולמי והתמודדה מול השחקניות המובילות בעולם – סרינה וויליאמס וקרוליין ווזניאקי. כיום, נכון לאוגוסט 2021, מדורגת הטניסאית האוסטרלית אשלי ברטי במקום הראשון.

למידע נוסף על איך נבנה הדירוג לחצו כאן, דירוג טניס.

סיכום משחק טניס

לסיכום, משחק הטניס הוא משחק מורכב אך כזה שניתן לקחת בו חלק ולהנות מכל מה שיש לו להציע – גם כשחקנים ושחקניות וגם כצופים. שלל תחרויות, טורנירים והחוקים הבינלאומיים זמינים לחובבי המשחק ומאפשרים לנו לחוות את חדוות המשחק מכל מקום ובכל זמן. האלגנטיות, החינניות, מורכבות הכללים והשוויון המגדרי המאפיינים את הספורט המעודן הזה, הם אלו שהופכים אותו ללהיט כבר עשורים רבים.

אימון טניס ילדים

אהבת ?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישי החל מרמת מתחילים ועד רמה תחרותית.

במסגרת האימונים ניתן דגש משמעותי לחינוך לערכים,יכולת התמדה,משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אם הגעתם עד לפה הרווחתם! לסרטונים על טכניקות: צפו באחד מהסרטונים. מבטיח לכם שזה יהיה אינפורמטיבי ומעניין 

שיעור אישי בטניס עם אלוף ישראל

התחילו שיחת ווטסאפ
צריכים עזרה ?
שלום :)
נשמח לעזור גם בווטסאפ
דילוג לתוכן