תוספי תזונה - כל מה שצריך לדעת

תוספי תזונה כחלק מתזונה מאוזנת כוללת את כל אבות המזון היא חלק בלתי נפרד משמירה על אורח חיים בריא. בנוסף לכך, גם ספורט הוא חלק חשוב בשמירה על גוף בריא וצעיר. ספורטאים המעוניינים להשיג תוצאות מצוינות צריכים להקפיד ולספק לגוף את כל הויטמינים והמינרלים הדרושים לו. ברזל, אבץ, סידן, חומצות אמינו, אומגה 3, ויטמין ,d ויטמין c ועוד.

אין במאמר זה הצעה לצרוך תוספי תזונה כאלה ואחרים, לפני הצריכה יש להתייעץ עם הרופא.

במקרים רבים גם הקפדה על צריכה של מגוון ירקות, פירות, דגים, בשר וקטניות אינם מספקים את כל כמות הויטמינים הנחוצה. במצב כזה נדרש להשלים את החסרים. הפתרון האולטימטיבי הוא שילוב של תוספי תזונה. אפשר ליטול תוספים המגיעים בקפסולות, לכסניות למציצה, אבקות ואפילו משקה. שילוב תוספי הויטמינים והמינרלים נעשה על פי צורך אישי וניתן לרוב לאחר אבחון ובדיקת דם. לעיתים, כדי לאפשר תוצאה טובה יותר יומלצו מספר תוספים יחד שיתנו מענה אפקטיבי.

לכל אורך המאמר אנו ממליצים לבדוק עם רופא המשפחה לגבי תוספים!

מעבר מהיר אל

תוספי תזונה לספורטאים

ספורטאים מתחילים ומתקדמים זקוקים במיוחד לתוספי תזונה. התוספים מאפשרים להם לבנות שריר, למנוע פירוק של רקמה, לשפר את סיבולת לב ריאה, לשפר את הרכב הגוף, לחזק את המערכת החיסונית ולסייע בהתאוששות. מתאמנים רבים התעייפו לאט יותר והצליחו להתמיד באימונים שלהם כאשר הם סיפקו לגוף את שילוב התוספים הנכון. בכך הם שיפרו את המדדים הורידו את כמות השומן ופיתחו את הכח של הגוף.

בדומה לתרופה גם תוספי התזונה אינם ניתנים לכל הספורטאים באופן דומה. לכל אימון יש את המאפיינים שלו, יש אימוני כח הדורשים מהגוף מאגרי אנרגיה שונים מאימוני ריצה. עבור ביצועים טובים באימוני שחיה יש לצרוך תוספים שונים מאשר עבור אימוני טניס. כל מתאמן יכול לקבל חוות דעת מקצועית והמלצות לתוספים מותאמים. האבחנה ניתנת על פי היעדים שהוא מעוניין להגיע אליהם לפי סוג האימון ועל פי הצורך האישי.

תוספי תזונה מומלצים

כשמדברים על תוספי תזונה מומלצים לספורטאים, לוקחים בחשבון את הצורך של המתאמן להפיק את המירב מהאימון. צריכה של משקאות המכילים קופאין תאפשר לשמור על אנרגיה ועוררות גבוהה לצד הפרשת אדרנלין. כל אלו יסייעו למתאמן להגיע לתוצאות טובות יותר. בנוסף לכך, במהלך האימון מופרשות חומצות חלב המכבידות על המתאמן, במקרה כזה תוספים סותרי חומצה יסייעו למתאמנים מאד. ספורטאים העוסקים בפעילות אירובית מאומצת כדוגמת רכיבה יוכלו לצרוך סודיום ניטראט המסייע בשמירה על הביצועים האירוביים. יש לשים לב שתוסף זה מסוכן ראו הרחבה בנושא.

יש לבדוק עם רופא המשפחה לגבי תוספים!

תוספי תזונה למתאמנים בטניס

מתאמני טניס רבים מבינים שמדובר בספורט מהנה אך גם תובעני מאד. בשל כך, חשוב מאד לתת את הדעת לרכיבי התזונה לפני ואחרי האימון בכדי למנוע שחיקה ועייפות. חלבון הוא מרכיב חשוב עבור מתאמני טניס, ויש לשלב אותו בתזונה בכמות מספקת. לצד החלבון יש לצרוך פחמימות מורכבות המספקות מאגרי אנרגיה. גם פירות טריים ויבשים מספקים מקור מעולה לאנרגיה וניתן לראות שחקנים הצורכים אותם במהלך האימון. אסור לוותר על מים ולכן נהוג לשתות במהלך המשחק משקאות איזוטוניים המכילים נוזלים בשילוב מלחים וסוכרים.

לחצו כאן להרחבה על תזונת ספורט.

תוכלו להתייעץ  לגבי חוג טניס 

באימון אישי 1 על 1 עם עידן רוזנברג, לחצו על הלינק לקביעת אימון >>

תוספי מזון

צריכה של תוספי מזון באופן קבוע, אינה נחלתם של ספורטאים בלבד. את התוספים ניתן לשלב כחלק בלתי נפרד מהתזונה, למטרות שונות. כדי לסייע לגוף להילחם במחלות חורף ולחזק את המערכת החיסונית. להגביר את הריכוז, לשפר את הזיכרון, למנוע דלקות, למנוע סטרס, לסייע בעיכול ועוד. בשוק קיימים תוספים רבים כמעט לכל מטרה. אך יש ליטול אותם בחכמה לאחר אבחון ויעוץ מקצועי. כל מי שצורך תוספי תזונה צריך לדעת את המינון המומלץ. את הדרך הנכונה ליטול את התוסף ואפילו באיזו שעה. בנוסף לכך, ישנם תוספים המחייבים שתיית מים, כאלו שניטלים עם הארוחה ואחרים הפועלים טוב דווקא על בטן ריקה. תוספים שיעבדו טוב יותר יחד עם נטילת ויטמינים מסוימים ואחרים שאסור ליטול בשילוב תוספים אחרים. ישנם כללים ברורים המחייבים ידע מקצועי כדי להשיג תוצאות טובות.

תוספים

כשמדברים על תוספים חשוב להפריד בין כאלו המגיעים כרכיבים בודדים וכאלו המכילים קומפלקס שלם של ויטמינים ומינרלים. הם קרויים גם מולטי ויטמינים. מדובר בטבליות מכילות רכיבים שונים הנמצאים באופן טבעי בתזונה. אך מכיוון שחלק מהאנשים אינם מגיעים לכמות הנדרשת דרך המזון, תוספי המולטי ויטימינים מהווים עבורם השלמה. גם כאן חשוב לשים לב לשוני בין הרכיבים של תוספי המולטי ויטמנים ולבחור את התמהיל הנכון.

ויטמינים ומינרלים

מינרליים כדוגמת סידן, אבץ, ברזל ומגנזיום חיוניים לתפקוד הגוף. אך יש להקפיד ליטול כל אחד מהם בנפרד. הסיבה לכך היא שנטילת מספר מינרלים בו זמנים פוגעת בספיגה שלהם. כאשר כל אחד מהם נצרך בנפרד הוא נספג הרבה יותר טוב. בשונה מויטמינים שאת מרביתם ניתן לצרוך ביחד ללא בעיה. בכל אחד מהמקרים חשוב להתמיד וליטול בהתאם להמלצה. נטילה חד פעמית לרוב לא תסייע להשלים את החסרים הנדרשים. שיפור משמעותי ניתן לראות רק לאחר תקופה של צריכה עקבית וקבועה.

לכל אורך המאמר אנו ממליצים לבדוק עם רופא המשפחה לגבי תוספים!

אימון טניס ילדים

אהבת ?

אנחנו נוכל לשפר את ביצועי המשחק שלך

אימוני טניס אישי החל מרמת מתחילים ועד רמה תחרותית.

במסגרת האימונים ניתן דגש משמעותי לחינוך לערכים,יכולת התמדה,משמעת עצמית – במקביל לשיפור יכולות הגופניות שלך בתחום הטניס. 

אם הגעתם עד לפה הרווחתם! לסרטונים על טכניקות: צפו באחד מהסרטונים. מבטיח לכם שזה יהיה אינפורמטיבי ומעניין 

שיעור אישי בטניס עם אלוף ישראל

התחילו שיחת ווטסאפ
צריכים עזרה ?
שלום :)
נשמח לעזור גם בווטסאפ
דילוג לתוכן