אימוני הטניס מאמרים

עקרונות משחק הטניס

טניס הוא משחק ליחידים או זוגות המשוחק בעזרת מחבט וכדור על מגרש מלבני החצוי ע”י רשת. המטרה היא לחבוט בכדור מעבר לרשת לתחום מגרש היריב,כך שהוא לא יוכל להחזיר אותו לפני שפגע פעמיים במשטח או פגע בגוף זר כלשהו אחרי שפגע בתחומי מגרש היריב.

אורך מגרש טניס הוא 26 יארד (23.77 מ´),רוחבו במשחקי יחידים 9 יארד (8.23 מ´) ובזוגות 12 יארד (10.97 מ´).
המגרש מחולק ע”י רשת ל-2 חלקים שווים.הרשת היא בגובה יארד אחד (91 ס”מ) במרכז המגרש ובגובה 1.06 מ´בצדדים.המשטח עשוי להיות עשוי ממגוון של חומרים – הנפוצים הם דשא,חימר וחומרים סינטטיים שונים.
לסוג המשטח יש חשיבות רבה באיך המשחק מתקדם אך זה כבר במאמר הבא :)

משחק הטניס מחולק למערכות.
משחקי נשים הם תמיד בשיטת הטובה מ-3 מערכות השחקנית הראשונה שזוכה ב-2 מערכות היא זאת שמנצחת
משחקי גברים יכולים להיות הטוב מ-3 או 5 מערכות.

כדי לזכות במערכה צריך לנצח ב-6 משחקונים (גיימים game),בתנאי שהיריב לא הגיע ליותר מ-4 משחקונים.
במצב של שוויון 5:5 ממשיכים לשחק עוד 2 משחקונים.
במצב של שוויון 6:6 בד”כ משחקים משחקון מיוחד הנקרא “שובר שוויון”,(tie break) שהמנצח בו זוכה במערכה.

במשחקון רגיל (לא שובר שוויון!) זוכה מי שהגיע ל-4 נק´או יותר, בתנאי שיש לו יתרון של 2 נק´על היריב. בטניס נהוגה ספירה די מוזרה – במקום 1,2,3 סופרים 15,30,40… ממצב של שוויון 40:40 לא סופרים נקודות אלא מציינים אם יש שוויון או יתרון לאחד הצדדים וכאשר שחקן שיש לו יתרון זוכה בנקודה הבאה הוא מנצח במשחקון, ואם יריבו זכה שוב יש מצב של שוויון וממשיכים עד שמגיעים להכרעה…
במשחקון שובר שוויון זוכה מי שהגיע ראשון ל-7 נק´או יותר בתנאי שיש לו 2 נק´יתרון.

כל נקודה במשחק הטניס נפתחת בחבטת הגשה.השחקן המגיש צריך לחבוט את הכדור למלבן ההגשה הנגדי,
מלבן ההגשה מסומן ע”י קו מקביל לרשת במרחק 6.04 מ´ממנה וקו אנכי לרשת החוצה את המגרש ל-2 חלקים,
מבלי שהוא יפגע ברשת.אם הכדור פגע במלבן ההגשה לאחר שנגע ברשת ההגשה אינה נחשבת ויש לחזור עליה.

למגיש מותר לפסול את ההגשה הראשונה (הגשה פסולה אם היא לא פוגעת במלבן ההגשה),אבל במקרה שהוא פוסל גם את השנייה יריבו זוכה בנקודה.אם ההגשה חוקית,המשחק נמשך עד שאחד הצדדים זוכה בנקודה (בד”כ אם יריבו לא הצליח להחזיר כדור שפגע בתחומי המגרש שלו,או שהכדור שחבט היריב פגע מחוץ לתחום המגרש).

בכל משחקון רגיל אחד השחקנים הוא המגיש והשני הוא המחזיר.ההגשה מתבצעת מאחורי קו הבסיס (הקו המקביל לרשת המסמן את תחום המגרש) לסירוגין מצד ימין ומצד שמאל,כאמור תמיד למלבן ההגשה הנגדי.תמיד במצב של מספר נק´זוגי ההגשה היא מצד ימין,ובמצב של מספר אי-זוגי מצד שמאל.בשובר שוויון מתחלפים בהגשה אחרי כל מספר אי-זוגי של נקודות.

אחרי כל מספר אי-זוגי של משחקונים ובסיום כל מערכה,יש הפסקה למשך 90 שניות ולאחריה השחקנים מחליפים מגרשים.אחרי המשחקון הראשון במערכה מחליפים מגרשים אבל אין הפסקה.
בשובר שוויון מחליפים מגרשים אחרי כל 6 נק´ללא הפסקה.

ע”פ עקרונות המשחק השחקנים צריכים להיות מוכנים לחידוש המשחק תוך 25 שניות מסיום הנקודה הקודמת.
עיכוב המשחק עלול לגרום לעונש של נקודה לזכות היריב.כדור שפוגע ברשת,כולל העמודים שמחזיקים אותה,הוא חוקי למעט בחבטת הגשה.כדור שפוגע בכל עצם אחר למעט המשטח (בתחומי המגרש),השחקנים והמחבט מסיים את הנקודה.אם הכדור פגע קודם בתחומי המגרש זוכה בנקודה השחקן בצד הנגדי של המגרש.אם הכדור לא פגע קודם במגרש זוכה בנקודה יריבו של השחקן שחבט בכדור. אם כדור פוגע בגוף השחקן יריבו זוכה בנקודה.לשחקן (כולל המחבט) אסור לגעת ברשת.

רוצים להבין את עקרונות המשחק בצורה טובה יותר? פשוט הגיעו למגרש ופגשו את עידן :)

 

*המידע נלקח מוויקפדיה*

להזמנת שיעור פרטי בטניס ב 59 ש"ח